وتیور در شیرابه
توانایی آبیاری وتیور شیرابه زباله
وتیور روی دیواره1
وتیور روی دیواره2
وتیور روی دیواره3
وتیور روی دیواره4
وتیور روی دیواره5
وتیور روی دیواره6
وتیور در اراضی لسی
vetivertical
'گیاه پالایی ریشه
تثبیت دامنه لغزشی کانال آبرسانی سد سنگر - رشت
sss

برای نخستین بار در کشور؛ساحل 3 رودخانه در خوزستان با استفاده از گیاه "وتیور" تثبیت شد

 
برای نخستین بار در کشور؛ ساحل 3 رودخانه در خوزستان با استفاده از گیاه "وتیور" تثبیت شد مرجع : روابط عمومي سازمان آب و برق خوزستان خبرنگار : حميد ثرياني برای نخستین بار در کشور؛ساحل 3 رودخانه در خوزستان با استفاده از گیاه "وتیور" تثبیت شد
به منظور ساماندهی و تثبیت سواحل رودخانه ها، چهار بازه فرسایشی در رودخانه های استان خوزستان به طول سه کیلومتر به روش تثبیت بیولوژیک با استفاده از گیاه "وتیور" vetiver Grass ساماندهی و پایدار شد.
به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، مهندس مسعود غیاثی افزود: در این روش که برای نخستین بار در کشور انجام می شود، ساحل سه رودخانه کارون در جنوب اهواز، اعلاء در محدوده میداوود و دز در محدوده میاناب و شهر حر با استفاده از گیاه وتیور تثبیت شده است.
مدیر دفتر مطالعات و ساماندهی رودخانه های سازمان آب و برق خوزستان ادامه داد: این روش علاوه بر سازگاری کامل با طبیعت در مقایسه با روش¬های سازه¬ای دارای هزینه بسیار اندک به میزان کمتر از پنج درصد است.
وی، اجرای سریع و آسان، سازگارتر بودن با آب و هوای مختلف (درجه حرارت از 10- تا 50+ درجه سانتی گراد)، مقاوم در برابر انواع خاکهای اسیدی، قلیایی و فلزات سنگین مانند آلومینیوم و منگنز، مقاومت کششی بالای ریشه گیاه بالغ بر 80 مگاپاسکال و قابلیت افزایش مقاومت برشی خاك تا 50 درصد را از مزایای این روش عنوان کرد.
غیاثی، فرآیند تثبیت این گیاه را مطابق تولید ریشه های انبوه و در هم تنیده دانست و افزود: گیاه وتیور بالغ بر پنج متر در زیر زمین، عمق دارد.
محل کاشت گیاه وتیور (ترانشه رودخانه) به صورت طبیعی توسط ریشه ها به خاک مسلح تبدیل شده و مقاومت آن در مقابل فرسایش جریان آب افزایش خواهد یافت.
تاريخ تنظيم: دوشنبه 27 خرداد ماه 1392