وتیور در شیرابه
توانایی آبیاری وتیور شیرابه زباله
وتیور روی دیواره1
وتیور روی دیواره2
وتیور روی دیواره3
وتیور روی دیواره4
وتیور روی دیواره5
وتیور روی دیواره6
وتیور در اراضی لسی
vetivertical
'گیاه پالایی ریشه
تثبیت دامنه لغزشی کانال آبرسانی سد سنگر - رشت
sss

برای نخستین بار و با حمایت گروه صنعتی خالص‌سازان صورت گرفت؛

 
مهدی کظمی افزود: در بحث جذب فلزات سنگین و گیاه پالایی، گیاه وتیور که تحت شرایط سرمای شدید زنده مانده و به گسترش خود ادمه می دهد با حمایت گروه شرکت های صنعتی خالص سازان در شهرک تخصصی روی زنجان کشت خواهد شد برای نخستین بار و با حمایت گروه صنعتی خالص‌سازان صورت گرفت؛

طرح کاشت گیاه و تیور برای جذب آلایندگی های فلزات سنگین

برای نخستین بار و با حمایت گروه صنعتی خالص‌سازان صورت گرفت؛

 طرح کاشت گیاه وتیور برای جذب آلایندگی‌های فلزات سنگین

New Image2

کظمی، مدیر کارخانه شمش روی میهن زنجان

مدیر کارخانه شمش روی میهن زنجان گفت: برای نخستین بار در ایران، طرح کاشت گیاه وتیور به منظور جذب فلزات سنگین به صورت آزمایشی در شهرک تخصصی روی زنجان اجرا می‌شود.

مهدی کظمی افزود: در بحث جذب فلزات سنگین و گیاه پالایی، گیاه وتیور که تحت شرایط سرمای شدید زنده مانده و به گسترش خود ادمه می دهد با حمایت گروه شرکت های صنعتی خالص سازان در شهرک تخصصی روی زنجان کشت خواهد شد

وی با بیان اینکه با حمایت گروه شرکت های صنعتی خالص سازان که پیشرو در این زمینه است جلسات تخصصی متعددی با حضور کارشناسان ادارات ذیربط جهت معرفی و آشنایی با این گیاه تشکیل شده است اظهارکرد: دراین نشست ها کارشناسان ادارات جهاد کشاورزی ، منابع طبیعی ، حفاظت محیط زیست استان زنجان و شرکت شهرک های صنعتی وانجمن وتیور کشور در خصوص کاشت گیاه وتیور در شهرک تخصصی روی زنجان به نتایج مثبت و قابل قبولی دست یافتند.

کظمی، هضم نیترات را از خواص منحصر به فرد گیاه وتیور ذکر کرد و افزود: تلاش این است که با استفاده از مزیت های بالای این گیاه ، شهرک تخصصی روی زنجان به سمت سرسبزی و سرزندگی سوق داده شود.

وی تصریح کرد: گیاه وتیور از شرایط خاص سازگاری با اقلیم های مختلف با شرایط متفاوت همچمون خشکی های طولانی مدت ، سیلاب ، غرقاب شدن و دماهای حداکثر و حداقل از منهای ۲۰ تا ۵۵ درجه سانتیگراد برخوردار است و ریشه آن سه تا چهارمتر در زمین نفوذ کرده و از طریق ساقه و ریشه فلزات سنگین موجود در آب و خاک را جذب می کند.

کظمی که از مدیران گروه شرکت های صنعتی خالص سازان می باشد با اشاره به اینکه به وتیور القابی چون ‘گیاه پرستار و میخ زمین’ نیز داده اند افزود: با توجه به خصوصیات ریخت شناسی ، این گیاه باعث تثبیت و استحام خاک می شود و به همین خاطر انجمن مردم نهاد وتیور در ایران طرح های مختلفی را در مناطق مختلف کشور به مرحله اجرا درآورده است.

مدیر کارخانه شمش روی میهن زنجان، گفت: گیاه وتیور از تیره گندمیان و دارای ریشه ای حجیم با ساختاری ظریف بوده و می تواند به سرعت رشد کند و سیستم ریشه ای آن باعث مقاومت فوق العاده این گیاه در برابر خشکی شده و با جریانات قوی آب و بادی به سختی کنده می شود و در ناملایمات محیطی به خواب رفته و با مهیا شدن شرایط زنده شده و شروع به فعالیت می کند.

این کارشناس گفت: این گیاه دارای ساقه ای سفت و برافراشته و روش تکثیر آن ازطریق ریشه می باشد و در جلوگیری از آلودگی آب و خاک و تیمار آبهای آلوده ، از بین بردن یا کاهش حجم فاضلاب، افزایش کیفی فاضلاب و آب های آلوده ، گیاه پالایی زمین های آلوده و جذب فلزات سنگین و سایر آلودگی ها و دور کردن حشرات موذی و پشه نقش ارزنده ای دارد.

کظمی که پایان نامه کارشناسی ارشد خود را در خصوص جذب سطحی فلزات سنگین از محلول آبی با استفاده از ریشه گیاه وتیور نگاشته است اظهارکرد: ارتباط معنی داری بین این گیاه که خاص آسیای شرقی است و صنعت روی برقرار کردیم تا از مزیت های بالای آن در این صنعت مهم و اقتصادی بهره گرفته خواهد شد.

وی گفت: طرح کاشت این گیاه از اردیبهشت ماه سال ۹۲ در شرکت خالص سازان روی زنجان وبا کاشت ۱۲۰۰بوته این گیاه در قالب پایلوت در شرکت شمش روی میهن انجام شده و رشد وتثبیت این گیاه با موفقیت انجام شده است و از همه علاقه مندان جهت بازدید دعوت بعمل می آید.

از مهمترین کارکردهای این گیاه می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

- تصفیه فاضلاب و کاهش آلاینده های موجود در فاضلاب روستایی، دامداری و کارخانجات بوسیله کاشت وتیور در اطراف کانال های انتقال.

- بهبود کیفیت روان آب هایی که حاوی آلاینده های شیمیایی هستند (کود شیمیایی و سموم کشاورزی و ….)

- اصلاح خاک های اسیدی و قلیایی و کنترل فرسایش آن ها

- تثبیت آبراهه ها و کانال های زهکش.

- جلوگیری از تخریب و تثبیت مناطقی که در اثر رطوبت و خیس شده و ریزش می کنند.

- اصلاح و احیاء زمین های تخریب شده بر اثر استخراج از معادن.

- پخش کردن آب های حاصل از بارندگی و روان آب ها.

- دارای استعداد بسیار فراوان برای جذب عناصر قابل حل از نیتروژن، فسفر و قدرت جذب قابل توجه از فلزات سنگین و سمی و محلول در آب های آلوده.

تاريخ تنظيم: شنبه 13 مهر ماه 1392