وتیور در شیرابه
توانایی آبیاری وتیور شیرابه زباله
وتیور روی دیواره1
وتیور روی دیواره2
وتیور روی دیواره3
وتیور روی دیواره4
وتیور روی دیواره5
وتیور روی دیواره6
وتیور در اراضی لسی
vetivertical
'گیاه پالایی ریشه
تثبیت دامنه لغزشی کانال آبرسانی سد سنگر - رشت
sss

اثربخشی گیاه‌پالایی علف وتیور (Vetiver) در مدیریت کیفی منابع آب تایید شد

 
اثربخشی گیاه‌پالایی علف وتیور(Vetiver)در مدیریت کیفی منابع آب، از سوی کارشناسان مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه تحقیقات آب مورد بررسی و تایید قرار گرفت. اثربخشی گیاه‌پالایی علف وتیور (Vetiver) در مدیریت کیفی منابع آب تایید شد

اثربخشی گیاه‌پالایی علف وتیور (Vetiver) در مدیریت کیفی منابع آب تایید شد

شنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۰:۰۷
اخبار داخلی
اثربخشی گیاه‌پالایی علف وتیور(Vetiver)در مدیریت کیفی منابع آب، از سوی کارشناسان مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه تحقیقات آب مورد بررسی و تایید قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، دکتر عباس اکبرزاده مدیر مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه، با اعلام این خبر گفت: طی پژوهشی که در شش ماهه نخست سال جاری در مرکز تحقیقات آب و فاضلاب موسسه تحقیقات آب انجام شد،‌ محققان این مرکز توانایی گیاه وتیور در حذف مواد مغذی (ترکیبات نیتروژن و فسفر) را از پساب شهری و سنتزی مورد بررسی قرار داده و کارآمدی آن را تایید کردند.
وی با اشاره به نحوه عملکرد این گیاه، بیان کرد: گیاه وتیور حاوی ریشه‌های عمیق و متراکمی بوده که نه تنها موجب تثبیت خاک سواحل رودخانه‌ها،‌ دره‌ها و سراشیبی‌ها می‌شود،‌ بلکه قابلیت جذب بالایی برای مواد آلاینده نیز از خود نشان می‌دهد.
اکبرزاده درخصوص جنبه‌های کاربردی این گیاه در صنعت آب کشور، اظهار کرد: گیاه مذکور می‌تواند به عنوان واحد تصفیه تکمیلی به ویژه در مناطق روستایی برای شرکت‌های آب و فاضلاب مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود: همچنین با قابلیت کشت به صورت شناور در مخازن سدها و یا کاشت آن در بالادست مخزن سدها می‌تواند به نحو مطلوبی امکان پیشگیری از تغذیه گرایی در دریاچه‌های پشت سدها را برای شرکت‌های آب منطقه‌ای فراهم آورد.
وی با مورد توجه قراردادن مشکلات موجود در سدهای کشور و تاثیر استفاده از رویکردهای نوینی از این دست در حل این مشکلات گفت: امروزه منابع آب سطحی و دریاچه‌های پشت سدها در کشور از نظر کیفی با مشکل اساسی مواجه هستند و پدیده تغذیه‌گرایی و رشد جلبک‌ها افزایش چشم‌گیری یافته است. این معضل به طور کلی از تخلیه بی‌رویه پساب‌های مختلف شهری،‌ صنعتی و کشاورزی نشات گرفته و از ورود ترکیبات ازت و فسفر به این منابع ناشی می‌شود.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات‌ آب افزود: تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری و صنعتی موجود در کشور به دلیل محدودیت‌های مالی، فنی و بهره‌برداری، به ندرت توانایی حذف مناسب این ترکیبات را از محیط آبی دارند. همچنین کنترل مناسبی پیرامون نحوه تخلیه زهاب‌های کشاورزی که به صورت غیرنقطه‌ای وارد منابع آب پذیرنده می‌شود و یا پالایش آن‌ها که حاوی منابع غنی از ازت و فسفر می‌باشند نیز صورت نمی‌پذیرد.
وی با توجه به بررسی‌های انجام شده در زمینه سازگاری گیاه وتیور با شرایط آب و هوایی ایران، گفت: در بررسی‌های انجام شده در مقیاس پایلوت و در شرایط تغذیه از پساب شهری و سنتزی، مشخص شد که این گیاه با شرایط آب و هوایی ایران سازگار بوده و می‌تواند غلظت ترکیبات نیتروژن و فسفر کل از محیط آبی را به ترتیب تا 50 و 92 درصد کاهش دهد. این در حالی است که استفاده از آن به تخصص بالایی در زمینه بهره‌برداری نیاز ندارد و کم هزینه بوده و هیچگونه اثر ثانویه زیست محیطی نیز به جا نمی‌گذارد.
وی خاطرنشان کرد:‌ به‌منظور معرفی بیشتر این گیاه، بررسی‌ قابلیت‌ها و کاربری‌های آن در زمینه‌های مختلف و ارائه نتایج مطالعات انجام شده، مرکز تحقیقات آب و فاضلاب با همکاری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، درصدد است تا در پاییز سال جاری کارگاهی یک روزه با حضور کارشناسان مربوطه از شرکت‌های آب و فاضلاب و آب‌منطقه‌ای برگزار کند.


منبع خبر: روابط عمومی و امور بین الملل موسسه تحقیقات آب
فرستنده خبر: pormohamadi
تاريخ تنظيم: سه شنبه 16 مهر ماه 1392