وتیور در شیرابه
توانایی آبیاری وتیور شیرابه زباله
وتیور روی دیواره1
وتیور روی دیواره2
وتیور روی دیواره3
وتیور روی دیواره4
وتیور روی دیواره5
وتیور روی دیواره6
وتیور در اراضی لسی
vetivertical
'گیاه پالایی ریشه
تثبیت دامنه لغزشی کانال آبرسانی سد سنگر - رشت
sss

با توجه به کاهش بارندگی تهران حفظ منابع آبی ضروری است

 
تهران بزرگ-ایرنا،معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران گفت: با توجه به کاهش شدید نزولات جوی در استان تهران حفظ کیفیت و کمیت منابع آبی یک امر ضروری و مهم است.با توجه به کاهش بارندگی تهران حفظ منابع آبی ضروری است

با توجه به کاهش بارندگی تهران حفظ منابع آبی ضروری است

تهران بزرگ-ایرنا،معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران گفت: با توجه به کاهش شدید نزولات جوی در استان تهران حفظ کیفیت و کمیت منابع آبی یک امر ضروری و مهم است.

ID: 81051814 | : 30/11/1392 - 17:1

 

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، ˈمهدی فروغیˈ در کارگاه آموزشی ˈ کاربردهای گیاه وتیور vetiver در مدیریت کیفی منابع آب و مهندسی رودخانه ˈ اظهارکرد: در شرایطی که منابع آبی با محدودیت هایی مواجه شود، به طور معمول آلودگی این منابع حیاتی افزایش یافته و به همین دلیل باید راههایی را جهت پیشگیری و مقابله با افزایش های احتمالی آلودگی آب مورد توجه قرار داد.

وی با تاکید بر لزوم توجه جدی به فنآوری های جدید و روش های نوین مدیریت کیفی منابع آب اظهار کرد: امید می رود متخصصان صنعت آب نسبت به ارائه الگوی کاربردی جهت حفاظت از کیفیت آب در منابع ذخیره کننده و همچنین مجاری آب های سطحی استان تهران به نتایج مناسبی دست یابند.

فروغی گفت: یکی از روش های طبیعی و نوین در این زمینه می تواند استفاده از گیاه ویتور باشد که نمونه های آن در کشور عملیاتی شده است.

در ادامه این کارگاه آموزشی، ˈعباس اکبرزادهˈ مدیر پژوهشکده مهندسی هیدرولیک و محیط های آبی موسسه تحقیقات آب نیز بیان کرد: این کارگاه با هدف آشنایی مدیران و متخصصان منابع آب با فن آوری های گیاه پالایی و معرفی توانمندی های گیاه وتیور به عنوان یکی از روش های غیرسازه­ای در حفاظت کیفی منابع آب و مهندسی رودخانه برگزارشده است.

وی افزود: مؤسسه تحقیقات آب جهت اجرای یک پروژه کوچک مقیاس برای شناخت هرچه بیشتر رفتار این گیاه در شرایط واقعی آمادگی همکاری لازم را دارد.

اکبرزاده با تاکید بر فواید این گیاه در حفاظت از منابع آبی اظهار کرد: استفاده از گیاه وتیور به عنوان یک گیاه پالاینده در دنیا شناخته شده و در موسسه تحقیقات آب نیز به صورت آزمایشی کاربردها و فواید آن در شرایط مختلف بررسی شده است.

در ادامه این کارگاه، ˈشروین جمشیدیˈ به ارائه دستاوردهای پژوهشی در این خصوص پرداخت وگفت: یکی از روش های کم هزینه، پردوام و قابل اجرا که اخیراً مورد توجه جوامع علمی جهان قرارگرفته استفاده از گیاه وتیور گراس است.

جمشیدی سپس افزود: این گیاه کارایی بسیار بالایی در زمینه حفظ و بهبود کیفیت منابع آب داشته و به بیش از 10 فلز سنگین مقاوم است همچنین می تواند در دمای منفی 22 تا مثبت 55 فعالیت نماید.

وی با اشاره به اینکه وتیور می تواند عناصر سنگین محلول در آب آلوده را جذب کند گفت: این گیاه همچنین قابل کشت به صورت هیدروپونیک بر روی آب های سطحی است.

جمشیدی از جمله قابلیت های دیگر این گیاه را مقاومت به شوری، آتش و انجماد، کاربرد در حفاظت از خاک، سریع بالا در رشد و تولید علوفه خوش خوراک برای دام عنوان کرد.

وی گفت: کاربردهای دیگری مانند استفاده در صنعت عطرسازی، تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، صنایع دستی، تولید چسب و تولید داروهای گیاهی از خواص این گیاه است.

وی اشاره کرد: به نظر می رسد با توجه به شرایط اقلیمی کشور ایران و مقاومت بالای گیاه وتیور در تحمل شرایط محیطی و کارایی آن در جذب عناصر محلول در آب این گیاه بتواند پس از مراحل آزمایشی، راهکاری مناسب برای پالایش آب های سطحی و بهبود کیفیت آن باشد.

کارگاه آموزشی ˈ کاربردهای گیاه وتیور vetiver در مدیریت کیفی منابع آب و مهندسی رودخانه ˈ توسط گروه محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای تهران برگزار شد.

تهرام564/9977

 

انتهای پیام /*
تاريخ تنظيم: سه شنبه 6 اسفند ماه 1392