وتیور در شیرابه
توانایی آبیاری وتیور شیرابه زباله
وتیور روی دیواره1
وتیور روی دیواره2
وتیور روی دیواره3
وتیور روی دیواره4
وتیور روی دیواره5
وتیور روی دیواره6
وتیور در اراضی لسی
vetivertical
'گیاه پالایی ریشه
تثبیت دامنه لغزشی کانال آبرسانی سد سنگر - رشت
sss

معرفی انجمن

 
:معرفی انجمن


 
انجمن ایرانی ترویج و توسعه گیاه وتیور در سال 1386 به همت جمعی از نخبگان عرصه منابع طبیعی و آبخیزداری کشور پایه گذاری گردید که اهداف آن مطابق اساسنامه  به شرح ذیل  می باشد:
الف- کلیات: پشتیبانی در امر کشاورزی و آبخیزداری برای ترویج و توسعه گیاه وتیور در تمام زمینه ها اعم از کاشت - برداشت - توزیع و مصرف - آموزش و .. در تمام نقاط ایران بدون تبعیض و مشارکت در پروژه ها و طرح های انجمن کشاورزی و آبخیزداری بدون مرز جهانی و دیگر سازمان ها با اهداف مشابه اعم از داخلی و خارجی.
بروش اجرای هدف:
تاسیس دفتر مرکزی برای اجرای عملیات ستادی، برگزاری سمینارها با حضور کارشناسان داخلی و خارجی، برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی در مناطق مختلف ایران. ارتباط با مراکز کشاورزی و آبخیزداری استانها. چاپ و توزیع دفترچه های راهنمایی و آموزشی. مطالعات آماری. مطالعه ، تحقیق و تهیه پروژه و اجرای آن در مناطق مختلف ایران که نیازمند کمک و همیاری هستند. تحقیق و پژوهش و تعامل و همکاری با نهادهای دولتی و غیردولتی، مرمرتبط. فراهم آوردن زمینه های حفظ آب و خاک و در نتیجه جلوگیری از حمل رسوبات به پشت سدها و جلوگیری از وقوع سیل. فراهم آوردن زمینه های تثبیت و جلوگیری از بسط و توسعه کانی و جلوگیری از تخریب و تثبیت مناطقی که در اثر رنش، تخریب و به حرکت در می آیند. فراهم آوردن زمینه های تثبیت شیبهایی که مشرف به جاده ها می باشند و در هنگام وقوع زلزله ریزش می کنند. تصفیه آلاینده های موجود در فاضلاب دامداری ها و کارخانجات بوسیله کاشت وتیور در کانال های انتقال. تلاش برای اصلاح و احیاء اراضی و معادن بهره برداری - اصلاح و احیاء خاک های اسیدی و سولفاتی و کنترل در فرسایش آن. فراهم آوردن زمینه های اصلاح و احیا زمین های تخریب شده در اثر استخراج مواد معدنی و جلوگیری از بیابان زایی. جلوگیری از فرسایش بادی و آلودگی هوا. بهبود کیفیت روان اب هایی که حاوی مواد شیمیایی کشاورزی هستند( کود شیمیایی و سموم کشاورزی) به وسیله قیلتر شدن توسط گیاه وتیور همچنین تکثیر و پرورش گیاه از طریق برپایی کارگاه و د.ره هایی آموزشی. توجیه روستائیان در بکار گیری وتیور به منظور جلوگیری از فرسایش خاک و مورد استفاده قرار گرفتن شاخ و برگ و ریشه گیاه از نظر صنعتی و دارویی و علوفه ای مانند عایق بندی سقف ها، مواد خام در صنایع کاغذ سازی - صنایع دستی - تعلیف گاو - گوسفند - اسب و سایر دام های مشابه و مالچ گیاهی برای کف اصطبل و منبعی برای کاشت انواع قارچ ها و تولید کود گیاهی. از ریشه آن صنایع دستی شامل انواع حصیر - بادبزن - کیف دستی، پرده - کلاه - و ... بافته می شود و ریشه آن دارای بوی مطبوعی می باشد. از ریشه آن برای مصارف دارویی در حفظ و نگهداری از پوست به صورت پودر استفاده می شود و از روغن و عصاره آن در صنایع عطر و ادکلن سازی و آرایشی و بهداشتی استفاده می شود همچنین در آروماتراپی از روغن ریشه استفاده می گردد و مصارف دیگر که در این مجموعه نمی نمی گنجد. تبصره: کلیه موارد فوق در صورت نیاز به کسب مجوز پس از اخذ از مراجع ذیصلاح به مرحله اجرا در می آید.